Implementace Krajského akčního plánu Pardubického kraje II (I-KAP II)

Projekt Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice

Žáci 6. a 7. třídy naší školy v doprovodu pedagogů se 30. září 2021 zúčastnili projektového dne ve Střední průmyslové škole potravinářství a služeb Pardubice. Po převlečení do pracovních oděvů a poučení o bezpečnosti na ně čekala tři stanoviště: pekárna, cukrárna a základy stolování.

V pekařské dílně si šesťáci vyzkoušeli výpočet přesného množství surovin na pečení rohlíků a chleba – celozrnného, žitného a šumavy. Navážili je pomocí přístrojů, ručně zapracovali těsto, tvarovali rohlíky a pletli housky. Žáky nejvíce zaujaly stroje na rozdělení bochánků těsta a na výrobu rohlíků. Sedmá třída se zúčastnila projektu v prostorách cukrárny a každou hodinu probíhalo střídání dvou žáků, kteří postupně absolvovali stanoviště základy stolování. Místní studenti s paní mistrovou byli našim žákům po celou dobu práce na stanovištích nápomocní. V cukrářské dílně společně pracovali na jednotlivých receptech a upekli třený ovocný koláč, vaječné věnečky včetně náplně a linecké cukroví. Ve školní restauraci si naši žáci a žákyně osvojili základy stolování a profese číšníků včetně jejich slangových výrazů. Na konci projektového dne se všichni sešli k prezentaci svých výrobků a sdílení zážitků.

Prostřednictvím týmové práce byly podpořeny některé klíčové kompetence našich žáků – sociální, personální, komunikativní, pracovní a kompetence k učení. V průběhu dne bylo nutné porozumět mnoha novým informacím a spolupracovat při střídání u jednotlivých přístrojů. Hlavní přínos projektového dne pro naše žáky spočíval v oblasti kariérového poradenství, kdy se prakticky seznámili se školou i jejími obory – pekař, cukrář a číšník. Díky možnosti zkoušky práce v pekárně či cukrárně někteří odcházeli s rozhodnutím volby potravinářství jako své budoucí profese.

Doprovázející učitelky měly jedinečnou možnost sledovat své žáky při práci v novém prostředí a na základě pozorování jim nabídnout zpětnou vazbu ohledně volby povolání. Také se blíže seznámily s atmosférou, zaměstnanci a žáky střední školy a specifiky jejích studijních oborů. 

Žáků v zš

Kroužků

dětí v mš

let tradice

Kontakt:

Adresa: Školní 143, 533 54 Rybitví

M: +420 734 169 201

E: sekretariat@skolarybitvi.cz